Konec školního roku 2023/2024 před 27 dny, 30.6.2024 - Slavnostním předáním vysvědčení na školním dvoře byl ukončen školní rok 2023/2024. Pro prvňáčky ten pro páťáky jejich poslední. Děkujeme rodičům i obci za spolupráci a podporu a přejeme všem krásné prázdniny plné pohody, odpočinku a času s vašimi blízkými. A 2. září se opět těšíme na shledanou.

Základní škola a Mateřská škola, Podolí, příspěvková organizace

​Základní škola

Podolí č.p. 53, 68604 Kunovice

E-mail: zspodoli@zsmspodoli.cz
Web:www.zsmspodoli.cz

IČO: 70 99 38 91
IZO: 600 124 142

Účet školy: 86-3949970277/0100

Mgr. Ing. Jana Buršová
ředitelka
cell gsm: +420 603 809 320
Mgr. Martina Pernicová
učitelka
Mgr. Jarmila Glumbíková
učitelka

Historie

Od roku 1869, kdy v Rakousku-Uhersku proběhly rozsáhlé změny ve školství, usilovala obec o zřízení samostatné národní školy v Podolí. Důvodem pro to byl také fakt, že škola v Popovicích byla přeplněna více jak dvěma sty žáky. Například v roce 1881 chodilo do této školy 140 žáku z Popovic a 100 žáků z Podolí. Na podzim roku 1881 dostala obec konečně povolení ke stavbě jednotřídní školy, která byla dokončena na jaře roku 1882. Stavbu vedl stavitel J. Šaniak z Uherského Hradiště za obnos 10 880 zlatých. Jak se však brzy ukázalo, velmi nedbale. Hlavní vadou stavby bylo, že se použilo místního pískovce, který způsoboval vlhkost budovy až do výše dvou metrů. Škola byla jednopatrová, v 1. poschodí byla třída a kabinet, v přízemí byl byt správce školy.

Přes stavební potíže byla dne 2. září 1882 budova školy slavnostně otevřena a druhý den zahájeno pravidelné vyučování. Prvním prozatímním správcem školy byl ustanoven Ferdinand Labounek. Definitivním řídícím školy se stal dekretem zemské školní rady z 19. března 1883 Jan Janáček, dosavadní učitel v Popovicích. V roce 1902 byla zřízena 2. třída a obsazeno další místo učitele. V roce 1919 byla na zdejší škole definitivně zavedena 3. třída a na základě tzv. malého školního zákona rozšířena povinná školní docházka na 8 let. Škola v Podolí se nadále potýkala s problémem velké vlhkosti budovy a nedostatkem místa pro vyučování. Po dlouhém jednání a konečně schváleném plánu se přistoupilo v létě roku 1942 k opravě. Z bytu řídícího učitele byla zřízena nová učebna a současně byla pro bytové účely adaptována bývalá obecní kancelář a stará školní kuchyně.

V roce 1957 se uskutečnila generální oprava školy, která přes drobnou údržbu již léta nevyhovovala svému účelu. Celá spodní část školy byla znova podstavena a řádně izolována, v průčelí byla pořízena nová široká okna a v učebnách parketové podlahy. Znovu byly vybudovány a rozšířeny šatny a sociální zařízení. Byl také zaveden místní vodovod a rozšířena elektrická síť. Posledních větších úprav se škola dočkala v roce 1979. Celá budova byla vybavena zářivkovým osvětlením a byla opravena venkovní fasáda budovy.