Trenčín a koupaliště Zelená žaba před 11 hodinami, 23.6.2017 - Krásný výlet za odměnu žákům věnovala Nadace Synot, prohlédli jsme si Trenčanský hrad, navštívili jsem zrekonstruovaný areál Zelená žaba.
Pomozme také Lukáškovi! před 6 dny, 17.6.2017 -
Rozloučení s předškoláky před 8 dny, 16.6.2017 - [DOPLNIT TEXT]

Základní škola a Mateřská škola, Podolí, příspěvková organizace

​Základní škola

Podolí č.p. 53, 68604 Kunovice

E-mail: zspodoli@zsmspodoli.cz
Web:www.zsmspodoli.cz

IČO: 70 99 38 91
IZO: 600 124 142

Účet školy: 86-3949970277/0100

Ing. et Mgr. Jana Buršová
ředitelka
cell gsm: +420 603 809 320
Mgr. Martina Kozelková
učitelka
Mgr. Eliška Pilková
učitelka

Charakteristika základní školy

Naši školu navštěvují žáci 4. a 5. ročníku, kteří k nám přecházejí ze 3. ročníku ze ZŠ Popovice. Chodí k nám tedy žáci z Popovic a Podolí.  Od školního roku 2015/2016 nastala v základní škole změna. Od toho školního roku se v základní škole vzdělávají žáci v 1. a 2. třídě z obce Podolí.Ve škole působí tři paní učitelky, jedna asistentka pedagoga a jedna paní uklizečka.

Školní budova je již 130 stará, každý ročník má svou vlastní třídu, dále je k dispozici místnost ke cvičení a počítačová učebna, která slouží odpoledne jako místnost pro školní družinu.

Ve školní budově se také nachází obecní knihovna, ke škole patří také přilehlá zahrada. Budovu školy využívají členky Sokola Podolí ke cvičení žen na rehabilitačních míčích, dále je zde možnost navštěvovat cvičení rodičů s dětmi pro ty nejmenší.

Historie

Od roku 1869, kdy v Rakousku-Uhersku proběhly rozsáhlé změny ve školství, usilovala obec o zřízení samostatné národní školy v Podolí. Důvodem pro to byl také fakt, že škola v Popovicích byla přeplněna více jak dvěma sty žáky. Například v roce 1881 chodilo do této školy 140 žáku z Popovic a 100 žáků z Podolí. Na podzim roku 1881 dostala obec konečně povolení ke stavbě jednotřídní školy, která byla dokončena na jaře roku 1882. Stavbu vedl stavitel J. Šaniak z Uherského Hradiště za obnos 10 880 zlatých. Jak se však brzy ukázalo, velmi nedbale. Hlavní vadou stavby bylo, že se použilo místního pískovce, který způsoboval vlhkost budovy až do výše dvou metrů. Škola byla jednopatrová, v 1. poschodí byla třída a kabinet, v přízemí byl byt správce školy.

Přes stavební potíže byla dne 2. září 1882 budova školy slavnostně otevřena a druhý den zahájeno pravidelné vyučování. Prvním prozatímním správcem školy byl ustanoven Ferdinand Labounek. Definitivním řídícím školy se stal dekretem zemské školní rady z 19. března 1883 Jan Janáček, dosavadní učitel v Popovicích. V roce 1902 byla zřízena 2. třída a obsazeno další místo učitele. V roce 1919 byla na zdejší škole definitivně zavedena 3. třída a na základě tzv. malého školního zákona rozšířena povinná školní docházka na 8 let. Škola v Podolí se nadále potýkala s problémem velké vlhkosti budovy a nedostatkem místa pro vyučování. Po dlouhém jednání a konečně schváleném plánu se přistoupilo v létě roku 1942 k opravě. Z bytu řídícího učitele byla zřízena nová učebna a současně byla pro bytové účely adaptována bývalá obecní kancelář a stará školní kuchyně.

V roce 1957 se uskutečnila generální oprava školy, která přes drobnou údržbu již léta nevyhovovala svému účelu. Celá spodní část školy byla znova podstavena a řádně izolována, v průčelí byla pořízena nová široká okna a v učebnách parketové podlahy. Znovu byly vybudovány a rozšířeny šatny a sociální zařízení. Byl také zaveden místní vodovod a rozšířena elektrická síť. Posledních větších úprav se škola dočkala v roce 1979. Celá budova byla vybavena zářivkovým osvětlením a byla opravena venkovní fasáda budovy.

Současnost

V roce 2003 byla zřízena právní subjektivita školy a mateřská školka se stala její součástí, nový název obou sloučených subjektů je ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA, PODOLÍ, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE. Hlavní náplní organizace je výchova a vzdělávání.

V roce 2008 byla mateřská škola rozšířena o jednu třídu s dopoledním provozem pro nejmenší děti. Nově byla vybudováno školní hřiště s průlezkami. Ve školce pracují dvě vyučující, vedoucí učitelka mateřské školy, vedoucí školní jídelny, pomocná kuchařka a školnice. Děti se zde vzdělávají podle nového Školního vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Děti mohou navštěvovat kroužek jazyka anglického a hru na flétnu.

Ve škole působí dvě vyučující, ředitelka školy a uklízečka. Školu navštěvují děti z Podolí a Popovic, máme zde 4. a 5. třídu. Žáci se učí podle nového Školního vzdělávacího program, z cizích jazyků vyučujeme jazyk anglický a také informatiku. Na škole fungují zájmové kroužky v rámci školní družiny. Činnost je zaměřena na sportovní vyžití (turnaje, výlety na kolech, návštěvy plaveckého bazénu), výtvarné a pracovní činnosti (výroba nejrůznějších dekoračních předmětů pomocí nových výtvarných technik), přípravu na výuku prostřednictvím výukových počítačových programů, kde si můžou žáci procvičovat učivo.