Cyklovýlet

vytvořeno: 25.6.2014, před 10 roky v rubrice Aktuality školní výlet na Modrou a Velehrad

Závěr školního roku se blíží kupředu, tak proč si ho trochu nezpestřit.

Dnes jsme se vydali se třinácti sportovci prozkoumat obec Modrou a Velehrad trochu netradičně. Vyrazili jsme hned zrána v 7.30 hodin. Sluníčko nás doprovázelo celo cestu tam i zpět, sem tam se objevil mráček nebo spadla dešťová kapička. S krátkými pauzami na svačinku, pití a mírný relax  jsme cestu tam zvládli zhruba za 1,5 hodiny. Bohužel jsme museli po cestě řešit i technické závady na kolech, což nás mírně pozdrželo.

První návštěva v obci Velehrad vedla do kláštera za řeholní sestrou Damiánou z řádu Kongregace sester svatého Cyrila a Metoděje. Sestra Damiána se celoživotně věnuje pěstování a sběru léčivých bylinek, které přinášejí lidem zdraví a úlevu. Svými bylinkami, mastmi a tinkturami je známá u nás i v zahraničí. Tato přívětivá paní nás provedla celou svou bylinkovou zahrádkou a také nás vybavila pytlíkem léčivého čaje.

Další kroky nás zavedli do lapidária pod velehradskou bazilikou, jehož délka chodeb činí 560 m. Zde jsme si mohli prohlédnout sbírku kamenných plastik a dalších archeologických nálezů. Některým dětem nestačila pouze jedna prohlídka a labyrint chodeb si proběhly celkem třikrát.

Na závěr byla sladká tečka v místní cukrárně, která byla jako všechno na Velehradě přímo "božská".

Děti se chovaly po celou dobu vzorně, proto se už těšíme na další cyklovýlet.